پله برقی یکی از کاربردی‌ترین و پرطرفدارترین ابزارهایی است که هر روزه در مکان‌های مختلف مورد استفاده افراد قرار می‌گیرد. پله برقی را می‌توان پس از آسانسور از محبوب‌ترین وسایلی دانست که افراد به طور دائم و برای بالا و پایین رفتن میان طبقات یک ساختمان از آن استفاده می‌کنند.

این وسیله کاربردی به کمک سالمندان و افراد معلول و ناتوان شتافته و جا به جایی را برای این گروه نیز راحت‌تر کرده است. پله برقی را می‌توانید در بسیاری از ساختمان‌ها، خصوصا ساختمان‌های تجاری و تفریحی ببینید. این وسیله توانسته در مدت اندک تا حدودی، جای آسانسور را پر کرده و مجتمع‌های فاقد آسانسور را قابل استفاده برای همه گروه‌ها قرار دهد. به طوری که اگر برای یک روز و یا چند ساعت از کار بیفتد و به اصطلاح خراب شود، تعداد زیادی از افراد را برای جا به جایی به زحمت و یا دردسر می‌اندازد.

در این میان اما، نصب پله برقی و اقدام به راه‌اندازی آن مساله مهمی است که باید به آن توجه کرد. اگر نصب پله برقی به شکل اصولی و درست و توسط افراد ماهر و متخصص انجام گیرد، می‌توان اطمینان یافت که استفاده از آن خطری برای افراد ندارد.

اگر می‌خواهید درباره نصب پله برقی و استفاده از آن بیشتر بدانید، در ادامه با ما همراه باشید:

انواع پله برقی را بشناسیم

همانطور که گفتیم، پله برقی وسیله‌ای است که از آن برای جا به جایی افراد میان طبقات یک ساختمان یا مجتمع استفاده می‌کنند. پله برقی‌ها جایگزین‌های بسیار خوبی برای آسانسور هستند و در ساختمان‌هایی که امکان نصب آسانسور وجود ندارد، از پله برقی استفاده می‌کنند.

اما پله‌ برقی‌ها انواع مختلفی دارند که بر اساس آن به دو دسته مختلف تقسیم می‌شوند و هر دسته نیز زیر مجموعه خاص خود را دارند.

تقسیم‌بندی پله برقی‌ها بر اساس نوع کاربرد

یکی از مدل‌های خاص نصب پله برقی نصب بر اساس نوع کاربرد آن است. پله برقی‌ها بر اساس کاربردشان به انواع زیر تقسیم می‌شوند:

پله برقی ۳۰ درجه

پله برقی ۳۰ درجه، در اصل نوعی از پله برقی است که زاویه بین پله‌ها و زمین ۳۰ درجه است. بر اساس همین زاویه، افراد هنگام سوار شدن بر آن احساس امنیت بیشتری می‌کنند و به همین دلیل یکی از بهترین انواع پله برقی‌ها به شمار می‌رود.

پله برقی ۳۵ درجه

در این نوع پله برقی نیز زاویه زمین و پله‌ها ۳۵ درجه است. در این مدل از پله برقی نیز احساس امنیت فراوانی هنگام سوار شدن به آن احساس می‌شود.

پیاده‌روی متحرک

یکی دیگر از انواع پله برقی‌ها پیاده‌روهای متحرک هستند. در این نوع یک سطح متحرک با شیب خیلی ملایم یا بدون شیب می‌بینید که شما را جا به جا می‌کند. این نوع پله برقی اغلب در پاساژ‌ها، مراکز تفریحی_تجاری و … وجود دارند.

تقسیم‌بندی پله برقی‌ها بر اساس نوع کاربری

پله برقی‌های تجاری

این نوع از پله برقی‌ها در فروشگاه‌های بزرگ، هتل‌ها و مراکز تجاری که بیش از یک طبقه دارند استفاده می‌شوند. به طور کلی نصب پله برقی تجاری برای مراکزی که ساعات کاری آن‌ها کمتر از ۱۲ ساعت در روز است استفاده می‌شود.

پله برقی نیمه تجاری

این دسته در مکان‌هایی که تقریبا به صورت شبانه‌روزی باز هستند و یا ساعات طولانی از روز در معرض استفاده عموم هستند، قرار می‌گیرند. ایستگاه‌های دور افتاده و غیر اصلی مترو،  ساختمان‌های عمومی و … از این نوع هستند.

پله برقی غیر تجاری

این نوع پله برقی در محل‌های پر رفت و آمد و پر ترافیک نصب می‌شوند. مکان‌هایی مانند ایستگاه‌های اصلی مترو، ایستگاه راه‌آهن و … در این دسته جای می‌گیرند. نصب پله برقی غیرتجاری به دلیل سنگینی، خاص بودن و گران بودن آن، باید به صورت کاملا دقیق و حساب شده توسط یک فرد بسیار ماهر و متخصص انجام شود.

چرا نصب پله برقی اهمیت دارد

حالا که با انواع پله برقی‌ها و کاربرد آن‌ها آشنا شدیم، خوب است که به این پرسش پاسخ دهیم: “چرا نصب پله برقی اهمیت دارد؟”.

همانطور که خواندیم پله برقی‌ها اغلب جایگزین آسانسور به شمار می‌روند و روزانه حجم سنگینی از افراد را جا به جا می‌کنند. گاه در برخی مکان‌ها، ازدحام جمعیت در طول روز به اندازه‌ای است که می‌توان گفت میلیون‌ها آدم در طی شبانه روز با پله برقی جا به جا می‌شوند و این وسیله محبوب، بدون وقفه و استراحت در حال خدمت‌رسانی به افراد است.

نصب پله برقی از این رو اهمیت دارد که جان هزاران نفر در طول روز را در دست دارد.

اگر این وسیله، به هر دلیلی به طور ناگهانی و در هنگام حرکت متوقف شود، می‌تواند جان چندین نفر را به خطر بیندازد و خسارت‌های جانی و مالی فراوانی را به دیگران وارد کند.

بنابراین اهمیت دارد که نصب پله برقی چگونه، توسط چه کسی و با سطحی از مهارت در این حوزه انجام می‌گیرد.

قطعات مرغوب؛ لازم اما ناکافی

هنگامی که تصمیم می‌گیریم یک پله برقی را در مکانی راه‌اندازی کنیم، قطعا یک اصل اساسی آن تهیه قطعات مرغوب و درجه یک است. کیفیت محصولات و قطعات به کار رفته در آن می‌تواند نیمی از سلامت پله برقی شما را تامین کند. اما این به تنهایی کافی نیست. نصب پله برقی نقش اصلی و اساسی را در سلامت و ایمنی آن ایفا می‌کند.

اگر نصب پله برقی به شکل اصولی و توسط یک فرد متخصص انجام بگیرد، می‌توانید اطمینان حاصل کنید که عبور و مرور و استفاده شما از پله برقی تضمین شده است و خطری جانتان را تهدید نمی‌کند.

آنچه برای نصب پله برقی باید بدانیم

نصب پله برقی را می‌توان مرحله اساسی تعبیه آن دانست. برای راه‌اندازی این وسیله کاربردی باید به برخی نکات مهم توجه کنیم. در ادامه آنچه را که برای نصب پله برقی باید بدانیم را می‌خوانیم:

۱. نصب علائم هشدار و ایمنی برای پیشگیری از حوادث احتمالی بر روی پله برقی الزامی است. این علائم باید به گونه‌ای باشند که در هنگام قطعی برق و نبود نور به راحتی تشخیص داده شوند.

۲. در هنگام نصب پله برقی لازم است به این نکته توجه شود که علاوه بر اتصال به شبکه برق شهری به ژنراتور برق اضطراری نیز متصل گردد. این کار باعث می‌شود در هنگام قطع برق شهری، برق این پلکان از طریق ژنراتور برق تامین شوند.

۳. سرویس منظم و ماهانه پله برقی برای کاهش احتمال خطرات جانی و مالی.

۳. روغن‌کاری درست و اصولی برای حرکت نرم‌تر پله برقی و جلوگیری از توقف ناگهانی آن.

نصب پله برقی اگر به صورت دقیق و با ظرافت و توجه انجام گیرد، هیچ مشکلی برای استفاده از آن پیش نخواهد آمد. همچنین با نصب و راه‌اندازی درست آن می‌توان از هزینه‌های بالای ناشی از خرابی و تعمیرات سنگین پله برقی جلوگیری کرد.

چند نکته برای استفاده از پله برقی

مساله نصب پله برقی یک مساله مهم و ضروری است که باید با دقت و ظرافت انجام شود. اما استفاده درست از پله برقی نیز یکی از نکات اساسی در افزایش طول عمر این وسیله است. بنابراین توجه به نکته‌های زیر می‌تواند شما را در نگهداری صحیح از آن کمک کند.

هرگز بر روی پله برقی‌ها ندوید، ننشینید و یا در جهت مخالف آن حرکت نکنید.

مراقب لباس‌های خود باشید تا به پله‌های برقی گیر نکرده و آن را به صورت ناگهانی متوقف نکند. زیرت منجر به زمین خوردن شما و دیگر افراد ایستاده بر روی آن می‌گردد.

هیچگاه به نرده‌های پله برقی تکیه ندهید. چرا که باعث پرتاب شدن شما به سمت پایین شده و با این کار علاوه‌بر خود، جان دیگر افراد را هم به خطر می‌اندازید.

سعی کنید برای جا به جایی بارهای بزرگ و یا بسته‌های سنگین از آسانسور استفاده کنید و نه پله برقی.

هنگام استفاده از پله برقی مراقب کودکانتان باشید و پیش از آن، طرز صحیح استفاده از این وسیله را به آن‌ها آموزش دهید.

افراد سالمند و ناتوان را برای سوار یا پیاده شدن از پله برقی یاری دهید تا مشکلی برایشان پیش نیاید.

حتما به تابلوهای راهنمای پله برقی توجه کرده و دستورالعمل‌های مورد نیاز آن را بخوانید.

برای آنکه یک پله برقی سالم و ایمن داشته باشید و خیالتان از بابت استفاده از آن راحت باشد، حتما نصب و راه‌اندازی آن را جدی بگیرید. نصب پله برقی به وسیله یک متخصص ماهر یک ضرورت قابل توجه است و می‌تواند جان افراد را حفاظت کند. بر همین اساس شرکت‌های فروش، نصب و راه‌اندازی پله برقی سعی دارند تا با ارائه خدمات مناسب، خصوصا در زمینه نصب، با یکدیگر رقابت کنند.