بالابرها یکی از انواع وسایل آسودگی برای افراد و خصوصا مشاغل مختلف به شمار می‌روند که جایگزین خوبی برای آسانسورها هستند. در میان انواع بالابرهای موجود با کارایی‌های متنوع خرید و همچنین نصب بالابر هیدرولیکی رواج بیشتری دارد.

بالابر هیدرولیکی از جمله بهترین و پرفروش‌ترین بالابرها در سطح جهان هستند که طرفداران زیادی هم دارند و از این نظر بسیار پر کاربرداند.

نصب بالابر هیدرولیکی به جهت کم حجم بودن و سبکی آن مورد توجه عده‌ زیادی قرار دارد و از نظر هزینه، احتمال خرابی و عدم نیاز به موتورخانه مقرون به صرفه است.

چنانچه دوست دارید درباره نصب بالابر هیدرولیکی و نحوه کار و کاربردهای منحصر به فرد آن بیشتر بدانید، در ادامه با ما همراه باشید:

بالابر هیدرولیکی چگونه کار می‌کند

بسیاری از افراد و مشاغلی که اقدام به نصب بالابر هیدرولیکی می‌کنند، به جهت نحوه خاص کار آن و همچنین مزایایی که دارد، آن را انتخاب می‌کنند.

از این نوع بالابرها نه تنها برای جا به جایی ابزار و وسایل، بلکه برای انتقال افراد نیز استفاده می‌شود. نصب بالابر هیدرولیکی را می‌توانید در اکثر مغازه‌ها، فروشگاه‌ها و یا رستوران‌ها ببینید.

نحوه کار بالابر هیدرولیکی به این صورت است که به محض روشن شدن موتور به سمت بالا حرکت می‌کند. اگر بخواهید با این وسیله به سمت پایین حرکت کنید، باید شیر برقی آن را روشن کرده و در جهت پایین به حرکت درآیید.

نصب بالابر هیدرولیکی این امکان را به شما می‌دهد که به سهولت در میان طبقاتی که امکان نصب آسانسور و پله برقی ندارند، جا به جا شوید و مشکلی برایتان پیش نیاید.

برای آن که نحوه کار این وسیله را به خوبی متوجه شوید باید بدانید که با شروع حرکت در بالابر، موتور این دستگاه نیز شروع به چرخش کرده و پمپ هیدرولیک را می‌چرخاند. سپس روغن داخل مخزن را به سمت جک هیدرولیک انتقال داده و پمپاژ انجام می‌گیرد. به این صورت بالابر به سمت بالا به حرکت در می‌آید. برای آن که بالابر هیدرولیکی به سمت پایین حرکت کند، پس از ورود برق به بالابر، شیر برقی اجازه تخلیه روغن را به دستگاه می‌دهد و به این صورت بالابر به جهت پایین حرکت می‌کند.

موارد استفاده از بالابر هیدرولیکی

نصب بالابر هیدرولیکی در مواقعی انجام می‌گیرد که امکان راه‌اندازی آسانسور و پله برقی مشکل و یا غیر ممکن باشد.

به همین جهت افراد به سمت نصب و راه‌اندازی این وسیله کاربردی می‌روند. بالابرهای هیدرولیکی را می‌توان به دو دسته کلی تقسیم کرد:

_ بالابرهای نفر بر که وظیفه جا به جایی افراد انسانی را بر عهده دارند.

_ بالابرهای باربر که از آن‌ها برای انتقال ابزار و وسایل میان طبقات استفاده می‌شود.

نصب بالابر هیدرولیکی را می‌توانید در انواع مغازه‌ها، انبارها، ساختمان‌های تجاری و برخی از ساختمان‌های مسکونی ببینید.

این وسیله جایگزین بسیار مناسب آسانسور و پله برقی در مکان‌هایی است که امکان نصب این دو وسیله وجود ندارد یا فضای مورد استفاده بسیار کوچک است.

مزایای استفاده و نصب بالابر هیدرولیکی

۱.مناسب برای حمل کالاها و وسایل داخل فروشگا‌ها و مغازه‌ها.

۲. نیاز به حداقل فضا و عمق چاله.

۳. مناسب برای حمل یک نفر در ساختمان‌های مسکونی فاقد آسانسور.

۴. قابلیت کارکرد با دو نوع برق تک فاز و سه فاز.

۵. نیاز به کمترین میزان تخریب.

۶. سرویس و نگهداری بسیار آسان.

۷. هزینه پایین و مقرون به صرفه تعمیرات.

۸. انعطاف‌پذیری زیاد.

۹. امنیت و ضریب بالای اطمینان.

۱۰. طراحی ساده و دقت در کنترل.

۱۱. قیمت مناسب.

۱۲. آمادگی نصب در کوتاه‌ترین زمان.

۱۳. نصب آسان.

چه مواردی برای نصب بالابر هیدرولیکی مهم استxt]برای نصب بالابر هیدرولیکی نیاز است تا به یک سری از موارد توجه شود. چنانچه موارد مهم برای نصب بالابر رعایت گردد، می‌توان از ایمنی و نصب صحیح آن مطمئن شد.

برای نصب بالابر هیدرولیکی در ابتدا باید کاربرد آن را در نظر بگیرید. تعیین اینکه بالابر برای چه کاری و برای حمل چه چیزی نصب می‌شود، در راه‌اندازی صحیح و اصولی و همچنین کارایی آن بسیار اهمیت دارد.

مشخص بودن نوع بالابر و تفکیک بالابر نفر بر از بالابر باربر، در نصب آن حائز اهمیت است.

همچنین محیط نصب بالابر هیدرولیکی مهم است. مشخص کردن اینکه بالابر در مغازه نصب می‌شود، یا در ساختمان مسکونی، تجاری، رستوران و … در فرایند نصب و راه‌اندازی مهم است.

از دیگر موارد مهمی که در نصب بالابر هیدرولیکی باید به آن توجه کرد، میزان فضایی است که در اختیار داریم. تعیین اندازه‌ها، مشخص کردن فضا و کارآمد بودن نصب بالابر در مکان تعیین شده باید با دقت بررسی شود.

نصب بالابر باید توسط چه کسی انجام گیرد

همانطور که گفتیم، نصب بالابر هیدرولیکی بسیار آسان است و در مدت زمان کوتاهی می‌توان آن را به پایان رساند.

اما نکته حائز اهمیت در اینجا این است که نصب این وسیله توسط چه کسی انجام می‌گیرد. شاید تا به حال دیده باشید که برخی از افراد، خصوصا کسانی که اندکی آشنایی با کارهای فنی دارند، اقدام به نصب و راه‌اندازی بالابر در محل مورد نظرشان می‌کنند.

این کار اگر چه ممکن است هزینه‌های نصب بالابر هیدرولیکی را کاهش دهد، می‌تواند منجر به ناکارآمدی، بروز مشکل و اختلال و همچنین خسارت‌های جانی و مالی نیز بشود. بنابراین لزوم نصب این وسیله به دست یک شخص متخصص و ماهر ضروری است.

بسیاری از مواقع افراد، علارغم کیفیت قطعات این دستگاه، از خرابی‌های پی‌در‌پی و وجود اختلال در آن شکایت می‌کنند. در اینجا باید بگوییم که تنها وجود تجهیزات و قطعات مرغوب و درجه یک برای کارکرد مفید این نوع بالابر کافی نیست. بلکه می‌توان اهمیت و ضرورت آن را در جریان نصب و راه‌اندازی مشاهده کرد.

بنابراین اگر می‌خواهید که از یک وسیله ایمن، سالم، مفید و با کارایی بالا استفاده کنید، نصب آن را جدی بگیرید و این کار را به دست متخصصان بسپارید.

اجزای بالابر هیدرولیکی

خوب است که در نصب بالابر هیدرولیکی اجزای مهم این دستگاه را هم بشناسیم و با قطعات مختلف آن آشنا شویم.

تانک هیدرولیک: از مهم‌ترین اجزای بالابر هیدرولیک به شمار می‌رود که تشکیل شده از پمپ، مخزن و دریچه است.

جک یا سیلندر: این بخش از بالابرهای هیدرولیکی نقش انتقال روغن به پیستون را دارند. نکته مهم درباره این بخش اهمیت کیفیت و مرغوبیت آن است. چرا که تعویض این قطعه در بالابرهای هیدرولیکی دشوار است.

پیستون: وظیفه به حرکت درآوردن کابین، پس از نصب بالابر هیدرولیکی بر عهده پیستون است. این قطعه از طریق فشاری که سیلندر به آن وارد می‌کند، به حرکت در می‌آید.

کابین: از دیگر اجزای این دستگاه می‌توان به کابین اشاره کرد. کابین در واقع چهارچوب یا پیکره اصلی بالابر است که برای حمل نفر و یا وسیله از آن استفاده می‌شود. این بخش معمولا تا وزن حدود ۲۵۰ کیلوگرم را تحمل و جا به جا می‌کند.

کنترل کننده: دیگر قطعه‌ای که در هنگام نصب بالابر هیدرولیکی به آن به برخورد می‌کنید، کنترل کننده است. این بخش در کنار تانک هیدرولیک قرار گرفته و سرعت حرکت بالابر را تنظیم و کنترل می‌کند.

ریل راه نمای کابین: بالابرها بر روی یک ریل راه نما حرکت می‌کنند که باعث می‌شود پیکره بالابر هیدرولیکی در مسیر درست خودش حرکت کند.

پاوریونیت: در آخر باید از پاوریونیت نام ببریم که وظیفه تولید نیرو و حرکت بالابر را برعهده دارد و از این نظر عضوی مهم در بالابرهای هیدرولیکی به شمار می‌رود.

اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که فضای کافی و سرمایه لازم برای خریداری و راه‌انداری آسانسور و یا پله برقی را ندارید، نسبت به نصب بالابر هیدرولیکی اقدام‌ کنید.

این دستگاه علاوه‌بر کارایی بالا و حجم کم، هم شما را به هدفتان می‌رساند و هم هزینه کمی را برای نصب و راه‌اندازی آن بپردازید.

نصب بالابر هیدرولیکی می‌تواند پاسخگوی نیازهای روزانه شما باشد و در انجام امور و نقل و انتقالات یاریتان کند.

یادتان باشد که اگر قصد دارید این وسیله مهم و کاربردی را در منزل مسکونی و یا محل کارتان نصب کنید، حتما از یک استادکار خبره و متخصص کاربلد کمک بگیرید. نصب بالابر هیدرولیکی توسط این افراد موجب راه‌اندازی ایمن و اطمینان از سلامت آن خواهد شد.