[vc_row][vc_column][vc_column_text]

سرویس آسانسور

[/vc_column_text][vc_single_image image=”3870″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_column_text]

سرویس آسانسور؛ اقدام مهم برای ایمن‌سازی

آسانسور از جمله وسایلی است که استفاده از آن در سال‌های اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته است. طیف وسیعی از افراد تمایل دارند که از این وسیله برای جا به جایی در میان طبقات ساختمان‌ها استفاده کنند. استفاده از آسانسور توانسته مشکل بسیاری از افراد ناتوان جسمی_حرکتی و یا سالمندان را برای رفت و آمد در ساختمان‌هایی با پله‌های فراوان حل کند و همین امر باعث شده تا استقبال افراد برای استفاده از این وسیله بیشتر شود.

اما آنچه که استفاده از این وسیله را ایمن می‌کند، سرویس مرتب و بازبینی دقیق و ماهانه آن است. سرویس آسانسور یکی از اقدامات مهم و ضروری در استفاده از هر آسانسوری است که می‌تواند خیالتان را از ایمنی و سلامت این وسیله راحت کند.

اگر می‌خواهید درباره سرویس آسانسور و نکات ضروری آن بیشتر بدانید، در ادامه با ما همراه باشید:

سرویس آسانسور چیست

سرویس و نگهداری آسانسور در واقع به بررسی کامل و مستمر تجهیزات سیستم و لوازم آن گفته می‌شود. سرویس آسانسور مرحله پس از نصب را شامل می‌شود و یکی از کارهای مهم در حفظ و نگهداری این وسیله است.

در این مرحله، کیفیت آسانسور به شکل دوره‌ای و اغلب ماهیانه بررسی می‌شود و از این نظر دارای اهمیت است که به طور مستقیم با سلامت جانی افراد استفاده کننده از آن در ارتباط است.

به طور معمول اغلب آسانسورها به دلیل استفاده مستمر افراد و استهلاک و فرسودگی ناشی آن، دچار افت کارکرد و ضعف در کارآیی می‌شوند و بی‌توجهی به آن می‌تواند حوادث تلخی را رقم بزند.

از این‌ جهت سرویس آسانسور و بررسی مرتب و ماهیانه آن بسیار اهمیت دارد.

از آنجایی که آسانسورها از جمله وسایلی هستند که ساختار پیچیده و قطعات زیادی دارند، نیاز است که برای سرویس و بازبینی آن، به سراغ افراد ماهر و مجرب در این حوزه برویم. بنابراین اهمیت سرویس آسانسور را می‌توان هم‌انداره با نصب و راه اندازی آن در نظر گرفت.

زمانی که آسانسور دچار اختلال و خرابی می‌شود، افراد ساکن در ساختمان و یا کارمندان شرکت و ساختمان‌های اداری را تحت تاثیر قرار می‌دهد و انتقال آن‌ها را میان طبقات با مشکل رو به رو می‌کند. این مساله به خصوص امروزه که اکثر ساختمان‌ها دارای چندین طبقه و به اصطلاح بلند هستند، بیشتر اهمیت دارد.

اگر تعداد دفعات بالا و پایین رفتن یک آسانسور در طول روز را حساب کنید، حتما شگفت‌زده خواهید شد. بنابراین مهم است که به دلیل کثرت استفاده از آن، تعمیر ماهیانه و بازرسی مرتب از آن صورت بگیرد.

عمر مفید اکثر آسانسورها بین ۲۰ تا ۲۵ سال است که این طول عمر بستگی به موارد زیادی از جمله تعداد دفعات استفاده، فضای آسانسور، قطعات اولیه مرغوب، سرویس به موقع آسانسور و … دارد.

بسیاری از عوامل و کارها نیز وجود دارند که باعث کم شدن عمر آسانسور و خراب شدن زودهنگام آن می‌شود. این عوامل عبارتند از:

_ استفاده بیش از حد ظرفیت آسانسور و عدم توجه به تعداد نفرات

_ مراحل نامناسب نصب و راه‌اندازی

_ استفاده از وسایل و قطعات نامرغوب

_ بی‌توجهی به سرویس آسانسور و بازرسی ماهانه و مرتب آن و … .

مزایای سرویس آسانسور را بدانیم

سرویس و تجهیز دوباره قطعات آسانسور، مزیت‌های فراوانی دارد که می‌تواند برای افراد استفاده کننده از آن مفید باشد.

سرویس منظم آسانسور؛ صرفه اقتصادی

سرویس آسانسور و بازبینی منظم آن می‌تواند احتمال خرابی بیشتر و از کار افتادگی آن جلوگیری کند. گاه پیش می‌آید که به دلیل عدم سرویس آسانسور در زمان معین و یا بی‌توجهی به تجهیز دوباره آن، خرابی یک قطعه موجب می‌شود که به قطعات دیگر نیز فشار وارد شود و در نهایت منجر به یک ایراد بزرگ و پرهزینه می‌گردد.

از این رو می‌توان گفت که سرویس به موقع آسانسور می‌تواند هزینه‌های تعمیر را کاهش دهد و در واقع مقرون به صرفه باشد.

برای مثال چنانچه سیم بکسل آسانسور دچار خوردگی و فرسودگی باشد، بی‌توجهی به تعمیر و یا تعویض آن باعث می‌شود که فلکه‌های کششی موتور و هرزگرد آن نیز آسیب ببیند و هزینه ناشی از آن زیاد باشد.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_single_image image=”3880″ img_size=”full”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

جلوگیری از خطرها و حوادث جانی

از دیگر مزایای سرویس آسانسور می‌توان به حفظ جان افراد استفاده کننده از آن اشاره کرد.

اگرچه مرحله نصب و راه‌اندازی آسانسور در ایمن‌سازی آن نقش تعیین کننده دارد، اما باید بدانید که سرویس آسانسور و بازبینی مرتب و ماهانه آن توسط یک سرویس‌کار ماهر نیز ضروری است.

خراب شدن یک‌ قطعه کوچک در این وسیله کاربردی و یا ضعیف شدن آن می‌تواند منجر به آتش‌سوزی، برق‌گرفتگی، توقف ناگهانی و یا در نهایت سقوط آسانسور شود. بنابراین بهتر است برای حفظ جان افراد، به سرویس آسانسور و بررسی ماهانه آن توجه شود.

افزایش طول عمر آسانسور

با سرویس مکرر و به موقع آسانسور می‌توانید طول عمر این وسیله را افزایش دهید. مراقبت از آسانسور، قطعات آن و رسیدگی به آن‌ها می‌تواند کمک شایانی در بهتر نگاه داشتن آن کند.

سرویس آسانسور و بخش‌های مختلف آن

سرویس آسانسور در چند سطح صورت می‌گیرد که هر یک از آن‌ها مربوط به یک بخش از آسانسور می‌شود. در ادامه مواردی را که نیازمند سرویس ماهیانه و مرتب است، می‌خوانیم:

سرویس قسمت‌های داخلی آسانسور

در سرویس قسمت‌های داخلی آسانسور باید به به دیواره‌ها، سقف و هر گونه زدگی، خراشیدگی، زنگ‌زدگی و … توجه کرد.

همچنین بررسی وضعیت چراع‌های نشانگر و تعویض چراغ‌های سوخته و نیز بررسی حرکت روان و راحت درب‌ها اهمیت دارد.

در این بخش باید به سرعت بالا و پایین رفتن آسانسور و تراز بودن آن توجه کرد.

سرویس و نگهداری اتاق آسانسور

پس از سرویس بخش‌های داخلی آسانسور، بررسی و نگهداری اتاق آسانسور نیز اهمیت دارد.  در این سطح از سرویس آسانسور باید به سوختگی، ساییدگی و گرمای بیش از حد اجزا و قطعات آسانسور توجه کرد. لرزش‌های غیر معمول، نشتی و پوسیدگی اجزای آسانسور باید به طور دقیق بررسی شده و تعمیرات لازم بر روی ان صورت بگیرد. بررسی سطح روغن آسانسور نیز اهمیت بالایی در افزایش سلامت و طول عمر آسانسور دارد.

سرویس قسمت بالای اتاق آسانسور

قسمت بالای اتاق آسانسور جایی است که بسیاری از قطعات مهم و کاربردی آسانسور در آنجا قرار گرفته است. در این بخش باید دکمه‌ توقف و اجزای قابل مشاهده آن همچون غلطک، گارد ریل و دستگاه‌های تراز به طور دقیق بررسی شود.

بازرسی کابل حرکت و دقت به عدم پوسیدگی آن و همچنین بررسی گرداننده درب و اجزای آن نیز در مرحله سرویس آسانسور اهمیت دارد.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_single_image image=”3870″ img_size=”full”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

آسانسورها هر چند وقت یک بار نیاز به سرویس دارند

همانطور که پیش از این گفته شد، خرابی و از کار افتادگی آسانسورها اتفاق ناخوشایندی است که در برخی موارد و خصوصا در ساختمان‌های بلند، افراد را با مشکل در رفت و آمد میان طبقات رو به رو می‌کند. بنابراین سرویس آسانسور یک ضرورت است که همگی اهالی یک ساختمان باید به آن اهمیت دهند. اما سوالی که در اینجا مطرح می شود این است که بازه زمانی هر بار سرویس و بررسی آسانسور چه مدت است؟

برای پاسخ به این پرسش باید به به چند نکته توجه کرد:

۱. مدل آسانسور

مدل آسانسور، جدید یا قدیمی بودن آن و همچنین شرکت سازنده در طول عمر آسانسورها دخیل است. بنابراین خوب است بدانید که در هنگام نصب و راه‌اندازی آن، باید حتما درباره بازه زمانی آسانسور از شرکت آن سوال کنید. چرا که برخی از آسانسورها قطعات منحصر به فرد و یا شرایط ویژه ای دارند که خدمات آن را هم متمایز می‌کند.

۲. محل سکونت

از دیگر فاکتورهای مهمی که بازه زمانی سرویس آسانسور را مشخص می‌کند، محل سکونت و ساختمانی است که در آن زندگی می‌کنید. این نکته به چند عامل از جمله تعداد طبقات، میزان استفاده در طول روز، کاربری آسانسور ( حمل افراد، حمل بار، حمل بیمار و …)، نوع ساختمان (مسکونی، تفریحی، اداری، تجاری و …) و همچنین قوانین خاص هر ساختمان بستگی دارد.

۳. نوع قرارداد

در قراردادهای نصب و راه‌اندازی آسانسور، معمولا بازه زمانی سرویس و بررسی آن ذکر شده است. همچنین در بیشتر موارد پیمانکاران موارد تحت پوشش سرویس یا تعمیر آسانسور را به شما می‌گویند که نیاز است آن را به خاطر بسپارید یا در جایی یادداشت کنید. در این صورت هنگام نیاز به سرویس آسانسور می‌توانید از حقوق خود جهت پوشش خدمات پس از فروش و نصف استفاده کنید.

اما با همه این اوصاف باید بدانید که هر آسانسور، از هر نوعی و در هر ساختمانی که باشد، نیاز دارد تا حداقل یک بار در سال سرویس و بازبینی شود. این کار هم شما را از خطرات احتمالی سقوط یا آتش‌سوزی آسانسور در امان نگه می‌دارد و هم هزینه‌های سنگین تعمیر یا تعویض قطعات را کاهش داده و طول عمر آسانسورتان را افزایش می‌دهد. به این صورت می‌توانید با خیال راحت و بدون مشکل از این وسیله کاربردی استفاده کنید.

خدمات سرویس آسانسور شامل چه مواردی می‌شود

خدماتی که اغلب در سرویس آسانسور و بررسی قطعات آن ارائه می‌شود شامل بخش‌های مختلفی از جمله بازرسی و چک شدن مداوم آسانسور و قطعات، سرویس و تعمیر خرابی‌های کوچک، تعمیرات پیشگرانه برای جلوگیری از آسیب بیشتر به دیگر قطعات و تعمیرات خرابی که باعث از کار افتادگی آسانسور است، می‌شود.

در انتها باید بدانید که خدمات سرویس، بررسی و بازبینی آسانسور به وسیله آزمایش‌های ایمنی خاص و تخصصی صورت می‌گیرد که آن را سرویس‌کار آسانسور انجام می‌دهد.

اگر می‌خواهید آسانسوری سالم با طول عمر زیاد و البته ایمن داشته باشید، کار سرویس آسانسور و بررسی دقیق قطعات آن را به صورت مکرر و منظم انجام دهید.

شما برای ما بنویسید

آیا تا به حال مراحل سرویس آسانسور را از نزدیک دیده‌اید؟ به نظر شما بررسی منظم قطعات آسانسور چه تاثیری در طول عمر و ایمنی آن دارد؟ نظر شما درباره افزایش ایمنی و سلامت آسانسور از طریق سرویس منظم این دستگاه چیست؟

ما مشتاقانه منتظر نظرات، نکته‌ها و تجربه‌های ارزشمند شما درباره سرویس آسانسور هستیم. آن را با ما و دیگر دوستانتان به اشتراک بگذارید.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][contact-form-7 404 "Not Found"][/vc_column][/vc_row]